Kouluratsastuksen Breeders’ Prize 2018 tulokset

Breeders’ Prize presented by Hankkija kouluratsujen paremmuusjärjestys on ratkaistu Nuorten Hevosten Festivaalilla osakilpailutulosten perusteella.

Voittajaksi tuli palkintosummalla 3945,79 € Riverbank Tiffany, isä L’Espoir, emänisä Damsey, kasvattaja ja omistaja Vainikka Marjo, ratsastaja Sara Lehtilä, Boen Ratsastajat ry.
Toiseksi sijoittui New Hill Raffaello (New Hill Rossellini 160 x Davignon I)  palkintosummalla 1972,90 €. Kasvattaja New Hill Ltd Oy Ab ja omistaja Rosenlew Micaela, rastastaja Micaela Rosenlew, Kyrkslätt Idrottsförening Rf.
Kolmannelle sijalle (1479,67 €) His Welt (His Highness x Lauries Crusador xx), kasvattaja Okkonen Niina ja omistaja Kivimäki-Manner Heli, ratsastaja Maarit Karppinen, Keravan Ratsastusseura ry.
Jaetulle neljännelle sijalle (838,48 €) Lapinjärvi Sabroso (Showdancer x Rathenow), kasvattaja Eeva Franzén ja omistaja Kaltio Jaana & Jenna, rastastaja Kitta Hyttinen, Kuopion Ratsastajat ry sekä Frac Attraction (Fürst Fugger x Playboy 107), kasvattaja  Simpanen Tuija & Sirkko Kaisa ja omistaja Sirkko Kaisa, ratsastaja Tiina Polso, Woikoski Helios Dressage ry.

Yhteistuloslista ja osakilpailujen tulokset.

Esteratsastuksen Breeders’ Prize 2018 tulokset

Breeders’ Prize presented by Hankkija esteratsujen paremmuusjärjestys on ratkaistu Nuorten Hevosten Festivaalilla kolmessa osakilpailussa.

Voittajaksi tuli palkintosummalla 3945,79 € Le Petit Amour, isä Cagliostro 161, emänisä Lados BRD 102, kasvattaja Kankaansivu Susanna & Vuolle Riikka, omistaja S & K Riding, ratsastaja Susanna Rautanen, Ratsastusseura Tavastia ry.
Toiseksi sijoittui New Yorker T (Casiro I x Ladalco) palkintosummalla 1972,90 €. Kasvattaja ja omistaja Talvio Timo, rastastaja Eveliina Talvio, Cool Riders ry.
Kolmannelle sijalle (1479,67 €) Cause I Can (Cagliostro 161 x Pinatubo), kasvattaja ja omistaja Rämö Anna, ratsastaja Janna Jensen, Jcc Riders ry.
Neljännelle sijalle (986,45 €) Captain Cagliari (Cagliostro 161 x Stanford SWE 89), kasvattaja ja omistaja Mäki-Opas Virpi, rastastaja Joni Koivusalo, Etelä-Pohjanmaan Urheiluratsastajat.

Yhteistuloslista ja osakilpailujen tulokset.

Breeders’ Prize Hall of Fame

EsteBP HEVONEN KASVATTAJA i. ei. RATSASTAJA
1993 Tuomarinkylä Barock Leila Kuusiterä Gurnemaz Kardell Arto Vahtera
1994 Kuopio Sparkle Boy Heta Ylikahri Pyrrhus III Joost Thomas Ehrnrooth
1995 Lahti Leonardo III Lounaisrannikon rats.koulu Lavallo Asferg Cyklo Claes Jensen
1996 Laakso Pyrenie Erkki Urtti Pyrrhus III Kassander Tarja Heponiemi
1997 Kuopio Dialette Sari Kauppinen Domplatz Bard Arto Vahtera
1998 Tampere Inez Q Lounaisrannikon rats.koulu Quappa n/a Anna Jensen
1999 Ypäjä Hundred Volts MTT Tutkimuskeskus Voltare Aprel Minna Heinonen
2000 Tampere Flaming Lady Charlotte Terhi Keiramo Mozart II Sir Herbert xx Mikko Mäentausta
2001 Tahko Café Con Aqua Kasmon Oy Aquarius Roberto Mikael Forsten
2002 Kuopio Grixie Iran Talli Königin´s Sohn Goldpilz Satu Liukkonen
2003 Kuopio Rubini Z Leena Nyman Robin Z Calypso II Markku Söderberg
2004 Seinäjoki Hagels Amber Heidi Hagelstam Pyrrhus III Alibi Laura Perttunen
2005 Lappeenranta Lana Turner Kirsi Pesonen Linaro Rigoletto Sanna Backlund
2006 Kuopio  Muddy Waters Tarja Forell Magini Illum Johanna Aaltonen
2007 Kalajoki Meadow Flea Anne-Maj Grönroos-von Rettig Robin Z Macrocket xx Jenny Kainulainen
2008 Ypäjä Kennzo de Conte Satu Sullanmaa Coriano Octaaf Maiju Mallat
2009 Ypäjä Bear Bay dÁrtagnan Tuija Ahvenainen Lados Pyrrhus III Aki Hannula
2010 Ypäjä Meadow Lily Anne-Maj Grönroos-von Rettig Lados Diamond Lad Peik Andersin
2011 Ypäjä Funkel Diamant Tiina Vähämäki Centimor Dinard Mette Jensen
2012 Ypäjä Calmbar Ville Kulkas Calato Erdball xx Ville Kulkas
2013 Ypäjä Lady Blue Eye KS Eeva-liisa Penttilä Larino Lord Calando Susanna Granroth
2014 Ypäjä Norris Kumpulan tila Numero Uno Orlando Emma Broända
2015 Ypäjä Sonyador T Timo Talvio Casiro I Ladalco Eveliina Talvio
2016 Ypäjä Quasilento Tiina Ylinen Quasto Carthago Susanna Rautanen
2017 Ypäjä Clarimore Susanna Kuustonen Clarimo Cassiano Tomi Jalkanen
KouluBP
1993 Oulu Maradona Kristian Nyman Matador II Galant Anu Korppoo
1994 Kouvola Legalite Maarit Sormunen tuntematon Rasmus af Damgaard Tiina Rikkonen
1995 Vaasa La Bella Kytäjän Kartanot Oy Lavallo Manolete zz Janne Bergh
1996 Hyvinkää Yonker Hevostal.tutkimusasema Labyrint Libanon Kerstin Nyberg
1997 Helsinki GG Etienne Melita Ehrnrooth Romanus Z Calypso Jyri Malmström
1998 Mikkeli WG Rockefeller T. Röksä Rothschild J Lachs Nina Pölönen
1999 Ypäjä Mad Max MTT Tutkimuskeskus Matador II Illum Marko Björs
2000 Lahti Rousseau Old Horsemanship Rothschild J Nerox Heikki Mutikainen
2001 Helsinki Valle D’or Pekka ja Vappu Kossila Voltaire Aprel Lassi Lehmusto
2002 Salo Robroi Lilli Luoma Roi Du Ballet Matador II Lilli Luoma
2003 Sipoo Kiahan Renard Hannele Tommila Roi du Ballet Waldmeister Marko Björs
2004 Sipoo Donatus Heljä Laine Linaro Don Carlos Petra Ulmonen
2005 Salo Hagels Marquis Heidi Hagelstam Master Labyrint xx Johanna Heikkilä
2006 Helsinki Black Horse Romanus  Black Horse Talli Oy Come Back II Ceylon Saara-Lotta Kujala
2007 Helsinki Marte Meo Eija Maukonen Angard May Sherif Hanna Heiskanen
2008 Ypäjä Hagels Achat Heidi Hagelstam Angard Labirynt xx Stella Hagelstam
2009 Ypäjä Royale de Topaz Nurmesniemi Anne & Yrjölä Niina Royal Dance Chablis Mikaela Soratie
2010 Ypäjä Pushkin Skyhorses Oy Playboy Matador II Heta Leinonen
2011 Ypäjä Cayenne Marjatta Kilpi Fürst Heinrich Chirac Mikaela Soratie
2012 Ypäjä Sandoz Sil Sanna Silvo Sir Donnerhall Florestan I Stella Hagelstam
2013 Ypäjä Kiahan Rainwater Hannele Tommila Rotspon Grand Canyon Kikko Kalliokoski
2014 Ypäjä Pin Rock’s Zico Tiina Ristimäki Sir Donnerhall Flemmingh Maarit Raiskio
2015 Ypäjä Kyrö Hot Flow Siiri Kyrö Hotline Florestan I Siiri Kyrö
2016 Ypäjä Hagels Tiffany Heidi Hagelstam Sternkönig Havel Stella Hagelstam
2017 Ypäjä Hagels Lucky Victoria Heidi Hagelstam Don Laurie Havel Annaleena Murtomäki

Breeders’ Prize tulokset 2017

Kouluratsastus

I Hagels Lucky Victoria – Annaleena Murtomäki                      73,200 + 75,400  yht 148,600
(Don Laurie-Hagels Hope-Havel)
Kasv. Heidi Hagelstam  Om. Annaleena Murtomäki

II Royal d’Amour – Mona Westman                                              74,600 + 74,600 yht 147,000
(Royal Floggensee-Flaming Fox-Primo SE ox STS)
Kasv. & om. Tiina Keskinen

III Rhodonia – Tuija Tuominen                                                        69,400 + 71,800 yht 141,200
(Sir Donnerhall-Ronja IX-Rohdiamant)
Kasv. Milko Tuominen Om. Tia & Monica Kinnunen

IV San Royal Firenze – Sanna Juntunne                                       58,200 + 61,000 yht 119,200
(Florimon-Ballet Bird-Roi du Ballet)
Kasv. Sanna Juntunen Om. Virpi Myller

Esteratsastus

I Clarimore (Still-Hof Macabeu) -Tomi Jalkanen                       yht 70p
(Clarimo-Still-Hof Rosegum-Cassiano)
Kasv. Susanna Kuustonen  Om. Lauri Jalkanen

II E-Type – Sonja Mäkelä                                                                   yht 65p
(Clarimo-Esprina-Espri)
Kasv. Jaana Mäkelä  Om. Sonja & Jaana Mäkelä

III Grande Alegria – Joni Koivusalo                                                 yht 62p
(For Enjoy Ask-Luna Grande-Lancado)
Kasv. & om. Virpi Mäki-Opas

IV Qualisina – Jonna Normia                                                            yht 55p
(Quality Time-C-Amelusina-Lord Z)
Kasv. Nana Ahtinen  Om. Jonna Normia & Ann-Marie Wahlroos

V Ypäjä Isandra – Salla Varenti                                                        yht 53p
(Cero-Lasina-Lasino)
Kasv. Hevosopisto Oy  Om. Salla Varenti

Rikastekstieditori, editor1Editorin työkalupalkitTyökalut Lihavoitu Kursivoitu Lisää linkki/muokkaa linkkiäMuotoiluMuotoiluPaina ALT 0 nähdäksesi ohjeen

» Siirrä tähän (Pääpalsta) «

Breeders’ Prize tulokset 2016

Kouluratsastus

I  Hagels Tiffany – Stella Hagelstam   yhteistulos 155,200
(Sternkönig – Hagels Hope – Havel)
kasv. Heidi Hagelstam  om. Passion for Dressage OY

II Woikoski Seaside Figaro – Tiina Polso  yhteistulos 154,200
(Sir Donnerhall – Seaside Finesse – Fürst Heinrich)
kasv. A-C Brunström & E. Porthan-Broddell   om. Clas & Sari Palmberg

III Kiahan Sinclair – Helkky Ylönen  yhteistulos 147,200
(Soliman de Hus – Grand Girl – Grand Canyon)
kasv. Hannele Tommila  om. Saara Keihäs

IV Bonifaz von Insel – Riikka Kuosmanen  yhteistulos 142,200
(De Niro -Lothlorien – Lacapo)
kasv. Outi Peltola  om. Outi Peltola

V Fürst Wild S – Maria Pyykönen  yhteistulos 141,600
(Fürst Fugger – Wildrose III – Walt Disney I)
kasv. Mia Salonen  om. Aila & Maria Pyykönen

Esteratsastus

I Quasilento – Susanna Rautanen                     0+0+0 yht 0
(Quasto – Charleen – Carthago)
kasv. Tiina Ylinen  om. Tero Latvala

II Billnäs Calibro  – Jessica Aminoff                    0+0+4 yht 4 uusinta 4/48,12
(Centimor – Balett – Bayron)
kasv, Jessica Aminoff  om. Jessica Aminoff

III L’Egoist – Sanna-Kaisa Mikkola                     0+0+4 yht 4 uusinta 8/48,90
(Chauvinist Z – Lisetta – Lavall II)
kasv. Michaela Borup & Lia Lammi  om. Lia Lammi

IV Nepton  – Ville Kulkas                                       0+4+0 yht 4 uusinta 12/42,08
(Nekton – Aarabelle – Erdball)
kasv. Ville Kulkas  om. Teija Kulkas

V Molly Moon -Janna Jensen                                0+4+4 yht 8 uusinta 0/45,49
(Quasto-Melly Pepper-Königin’s Sohn KS)
kasv. Susanna Niiranen om. Susanna Niiranen

Breeders’ Prize tulokset 2015

Kouluratsastuksen tulokset
I  Kyrö Hot Flow – Siiri Kyrö    yhteistulos  166,2
(Hotline- Florentine- Florestan I)
kasv. Siiri Kyrö   om. Siiri Kyrö

II Cherie Noir – Siiri Kyrö  yhteistulos 157,8
(Fiance Noir- Number One II- Nationello XX)
kasv. Kai Bogdanoff  om. Maria Colliander & Jorma Kainulainen

III Sir Primera Sil – Salla Varenti  yhteistulos 149,2
(Sir Donnerhall- Diva Primera- Don Primero)
kasv. Sanna Silvo   om. Järvinen Kari & Korppoo Anu

IV Pin Rock’s King of Diamond  – Vuokko Porthan  yhteistulos 148,6
(Fiance Noir- Rarella B- Kennedy)
kasv. Ira Ristimäki  om. Hevostila Hurma & Petelius Heini

V Brocks Mon-Eyre Minna Leppälä-Pirtilä yhteistulos  146
(Don Laurie- Mon-Mia af Hornum –Mon-Amie)
kasv. Kaisa Nieminen  om. Piia & Kiia Kärki

Esteratsastuksen tulokset

I  Sonyador T – Eveliina Talvio 0+4+8=12   uusinta 0, 61.52
(Casiro I- J.Buberth – Ladalco)
kasv. Timo Talvio  om. Timo Talvio

II  Secret Hope – Emma Broända  0+4+8=12  uusinta 4, 55.12
(Heartbeat- Secret Forever- Concorde)
kasv. Johanna Friis  om. Johanna Friis

III Aquastory’An  -Erika Luoto  4+0+12=16
(Quasto – Roxy- Animo)
kasv. Anna Lamberg  om. Anna Lamberg

IV Greta Green – Susanna Granroth  0+10+8=18
(Jetset-D- Gretna Green- Zymbal)
kasv. Eerika Häkkinen  om. Eerika Häkkinen

V Henry J – Lasse Jäntti  8+12+4=24  uusinta uusinta 4,52.83
(Hopalong Cassidy  XX-  Geta J- Chablis)
kasv. Jäntti Lasse & Julmala-Jäntti Anu  om . Jäntti Lasse & Julmala-Jäntti Anu