Breeders’ Prize ja 5-vuotisderby 2020 kisattiin viikonloppuna

Vuoden 2020 5-vuotisderby ja Breeders’ Prize pidetiin hyppyjen osalta este-SM-kisan yhteydessä PowerParkissa ja askellajit Helsingin Ratsastajien joukkue-SM:n yhteydessä Laaksolla 28.-30.8.2020. Breeders’ Prizen voittajat saivat 3815 €, josta 75 % maksetaan hevosen omistajalle ja 25 % kasvattajalle. Toinen palkinto oli 1907,50 €, kolmas 1430,63 €, neljäs 953,75 € ja viides 667,63 €.

5-vuotisderbyssä palkittiin kouluratsastuksessa sijoittumissäännön mukaan voittaja Siiri Kyrö hevosella Kyrö Hot Sway (Hotline x Florestan I, kasvattaja ja omistaja Siiri Kyrö, 800 €) ja toiseksi tullut Stella Hagelstam hevosella New Hill Danneman  (Danciano x Alcatraz, kasvattaja New Hill Ltd Oy Ab, omistaja Passion for Dressage Oy, 600 €).

Estehevosten osalta voittaja on Annika Voho hevosella Sannie (Starpower-Orlando, kasvattaja Kumpulan Tila, omistajat Annika ja Anne Voho, 800 €). Toiseksi tuli Riikka Harjula hevosella Chagadaga Chin Chin (Chilensky – Matterhorn, kasvattaja Susanna Peltonen ja omistaja Susanna Peltonen sekä Jenna Salminen, 600 €) ja kolmanneksi Maria Salminen hevosella Backwoods Diamond Kiss (Diarado – Corum, kasvattaja Anna Kärkkäinen, omistaja Maria Salminen, 400 €).

Breeders’ Prizen kouluratsastuksessa voitti Camilla Frejborg hevosella Parfaite Amour (Don Larino 171 x Königin’s Sohn KS 69, kasvattaja ja omistaja Ida Stepanow) yhteistuloksella 148.8. Toiseksi tuli Maik Kohlschmidt hevosella Don Diablo (Don Laurie 143 x De Gaulle, kasvattaja Riina Kaukonen, omistaja Katariina Torkkola) yhteispisteillä 148.4 ja kolmanneksi Siiri Kyrö hevosella I’m Marzipan (Johnson x Angard GER 92, kasvattaja Merja-Liisa Toivonen, omistaja MTY Aleksis ja Siiri Kyrö. Neljännen sijan saavutti Tiina Polso hevosella Seaside Hotcandy (Hotline x Michellino, kasvattajat ja omistajat Ann-Christine ja Henry Brunström) yhteispisteillä 145.2 ja viidenneksi tuli Laura Sassi hevosella Beau Jouet (Jean Baptiste Carrus 165 x Pin Rock’s Black Velvet 147, kasvattaja Mintti Hassinen, omistaja Jaana Karjalainen) yhteistuloksella 141.4.

Estehevosten voittajaksi ratsasti Jenna Huhtasalo hevosella Eldo’s Captain (Eldorado van de Zeshoek x Carano). Ruunan on kasvattanut Sari Hyökky ja sen omistaa Jenna Huhtasalo. Toiseksi sijoittui Susanna Rautanen ruunalla Berglands Reventon (Dinken x Verdi, kasvattaja ja omistaja Sari Kalliomaa) ja kolmanneksi Janna Jenssen hevosella Chekkonen (Centurion x Liatos, kasvattaja ja omistaja Anna Rämö). Neljänneksi ratsasti Riikka Harjula hevosella Porteur de Lumière 3081 (Dinken x Lux Z, kasvattaja Mintti Hassinen, omistajat Mintti Hassinen Mintti ja Mertsi Maaniitty). Viidennen sijan sai Johanna Talvio hevosella Quality Trick Carrus (Quality Time x Solitair, kasvattaja Mty Niiranen Helena & Jukka, omistajat Emma & Timo Lindberg).

 

Kouluratsastus

FWB-yhdistyksen 5-vuotisderby
1. Siiri Kyrö – Kyrö Hot Sway la 83.40% su 83.20% yht. 166.6
2. Stella Hagelstam – New Hill Danneman 209 la 78.60% su 76.80% yht. 155.4
3. Noora Nisula – Divine May Philip la 71.40% su 74.80% yht. 146.2
4. Liia Laukkanen – Lindy Hop de Quadrille la 64.00% su 73.60% yht. 137.6
5. Kirsi Oksanen – Conbaso la 67.80% su 66.40% yht. 134.2
6. Janita Ojala – Westongraph la 61.20% su 61.90% yht. 123.1
7. Else Väyrynen – Pin Rock’s Zafinha la 55.60% su –

Breeder’s Prize presented by Hankkija 6v
1. Camilla Frejborg – Parfaite Amour la 75.00% su 73.80% yht. 148.8
2. Maik Kohlschmidt – Don Diablo la 74.80% su 73.60% yht. 148.4
3. Siiri Kyrö- I’m Marzipan la 72.60% su 75.60% yht. 148.2
4. Tiina Polso – Seaside Hotcandy la 73.00% su 72.20% yht. 145.2
5. Laura Sassi – Beau Jouet la 69.40% su 72.00% yht. 141.4
6. Annaleena Murtomäki – San Lago’s Bella Maria la 67.60% su 68.40% yht. 136
7. Essi Hiidensalo – Kawerda’s Danciella la 74.20% su 61.00% yht. 135.2
8. Emilia Jokijärvi – For Fantasy la 66.00% su 68.40% yht. 134.4
9. Kirsi Oksanen – Thunder of Love la 68.40% su 64.30% yht. 132.7
10. Mia Sysi-Aho – Placidus la 61.60% su 65.70% yht. 127.3
11. Sara Mönkkönen – Kyrö Velvet Lily 3135 la 60.80% su 57.20% yht. 118
12. Elli Tuominen – Temptation Made to Measure la 65.40%

Esteratsastus

FWB-yhdistyksen 5-vuotisderby

sija ratsastaja hevonen seura 1.osakilp. 2.osakilp. yht. vp aika
1 Annika Piritta Voho Sannie FWB RATSASTUSSEURA ORK RY 0 4 4 4 41,39
2 Riikka Harjula Chagadaga Chin Chin FWB YPÄJÄN RATSASTAJAT RY 0 4 4 4 42,96
3 Maria Salminen Backwoods Diamond Kiss FWB RABBELUGNIN RATSASTAJAT RY 0 4 4 4 48,91
4 Heini Puomila Arietta QSH FWB RATSASTUSSEURA VARSA RY 0 4 4 8 43,70
5 Maija Yli-Huhtala Del-Uriana FWB RATSASTUSSEURA VARSA RY 6 0 6
6 Sonja Mäkelä Alessandro FWB RATSASTUSSEURA ORK RY 0 12 12
7 Hanna-Maria Korpi So Chique FWB TAMPEREEN RATSASTUSSEURA RY 4 8 12
8 Salla Varenti Gawain I FWB YPÄJÄN RATSASTAJAT RY 8 16 24
Emmi Saarikko HC Lamourette FWB TAMPEREEN RATSASTUSSEURA RY 0 kesk –

Breeder’s Prize presented by Hankkija 6v
sija ratsastaja hevonen seura 1.osakilp. 2.osakilp. 3.osakilp.yht. vp aika
1 Jenna Huhtasalo Eldo’s Captain PINOMÄKI ROYALITY RIDING CLUB RY 0 0 4 4 0 57,72
2 Susanna Rautanen Berglands Reventon RATSASTUSSEURA TAVASTIA RY 4 0 0 4 4 54,67
3 Janna Jensen Chekkonen JCC RIDERS RY 4 0 0 4 8 51,55
4 Riikka Harjula Porteur de Lumière 3081 YPÄJÄN RATSASTAJAT RY0 4 4 8 0 53,38
5 Johanna Talvio Quality Trick Carrus COOL RIDERS RY 0 0 8 8 4 59,93
6 Madis Morna I’m Quick RATSASTUSSEURA AINO RY 12 4 4 20
7 Kimmo Kinnunen Still-Hof Celene 3119 RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY 4 4 20 28
Ville Kulkas Canaro TAMPEREEN RATSASTUSSEURA RY 0 16 – –

Breeders’ Prize presented by Hankkija esteratsastuksessa voitto Madis Mornan ratsastamalle Chardonnay Nahille

Breeders’ Prize presented by Hankkija kilpailtiin Ypäjällä Nuorten Hevosten Festivaalien aikana. Esteratsastuksessa kolmen osakilpailun yhteispisteet ratkaisivat järjestyksen. Palkintosijoista käytiin uusinta kolmen 0-virhepisteisen ja kolmen 8-virhepisteisen ratsukon kesken.

Palkintosummat ovat 1. sija 4536,80 € (josta omistajalle maksetaan 3402,60 € ja kasvattajalle 1134,20 €), 2. sija 2268,40 € (1701,30 €/ 567,10 €), 3. sija 1701,30 € (1275,98 €/ 425,33 €), 4. sija 1134,20 € (850,65 € / 283,55 €) ja viides sija 793,94 € (595,46 €/ 198,49 €).

  1. Madis Morna – Chardonnay Nahi (isä Cagliostro 161, emänisä Contender, kasvattaja ja omistaja Kai Nahi)
  2. Pinja Lilja – Backwoods Challenger (Chacco-Blue x Darco, kasvattaja Anna Kärkkäinen, omistaja Eija Lilja)
  3. Salla Varenti – Consilium (Lord Z x Cassini II, kasvattaja Laura Hynninen, omistaja Aulangon Ratsastuskoulu Oy)
  4. Joni Paavola – Ypäjä Karla (Cagliostro 161 x Caretino, Hevosopisto Oy)
  5. Madis Morna – Ascoast Calistro (Cagliostro 161 x Loutano, kasvattaja ja omistaja Taru Keinänen)

Kokonaistulokset liitteessä

Breeders’ Prize presented by Hankkija kouluratsastuksen voitti Dewdrop’s Johnny Depp

Breeders’ Prize presented by Hankkija kilpailtiin Ypäjällä Nuorten Hevosten Festivaalien aikana. Kouluratsastuksessa lauantain ja sunnuntain osakilpailujen yhteistulos ratkaisi sijoitukset.

Palkintosummat ovat 1. sija 4536,80 € (josta omistajalle maksetaan 3402,60 € ja kasvattajalle 1134,20 €), 2. sija 2268,40 € (1701,30 €/ 567,10 €), 3. sija 1701,30 € (1275,98 €/ 425,33 €), 4. sija 1134,20 € (850,65 € / 283,55 €) ja viides sija 793,94 € (595,46 €/ 198,49 €).

  1. Siiri Kyrö – Dewdrop’s Johnny Depp (Johnson x Sancisco, kasvattajat ja omistajat Minna Virtanen & Saara Vuokila) 145.600
  2. Lina Bärlund – First Finn Royal Royal (Floggensee 155 x Ferro, omistaja Lina Bärlund, kasvattaja Eija Pullinen)
  3. Laura Paataja – Felitzia K (Fürst Romancier x De Niro, kasvattaja ja omistaja Inkeri Kostiainen)
  4. Laura Sassi – Guru (Duendecillo P 139 x Rothschild J 63, omitaja Tiina Sassi, kasvattaja Raisa Francis)
  5. Katja Kuokka – Fillyhill’s My Special (Don Olymbrio x T.C.N. Partout, kasvattajat ja omistajat Harri & Katja Kuokka)
  6. Emmi Väisänen – Jugi Carrus (Jean Baptiste Carrus 165 x Donnerschwee, kasvattaja ja omistaja Mty Helena & Jukka Niiranen)
  7. Peterina Hakanen – Fleur de Fiance (isä Fiance Noir 135, emänisä Hero 113, kasvattaja ja omistaja Mari Reponen)
  8. Sari Samsten – Fitziano Verde (Florencio I x Damsey, omistaja Sari Samsten, kasvattaja Riina Vihanto)

 Tarkat tulokset liitetiedostossa

Kouluratsastuksen Breeders’ Prize 2018 tulokset

Breeders’ Prize presented by Hankkija kouluratsujen paremmuusjärjestys on ratkaistu Nuorten Hevosten Festivaalilla osakilpailutulosten perusteella.

Voittajaksi tuli palkintosummalla 3945,79 € Riverbank Tiffany, isä L’Espoir, emänisä Damsey, kasvattaja ja omistaja Vainikka Marjo, ratsastaja Sara Lehtilä, Boen Ratsastajat ry.
Toiseksi sijoittui New Hill Raffaello (New Hill Rossellini 160 x Davignon I)  palkintosummalla 1972,90 €. Kasvattaja New Hill Ltd Oy Ab ja omistaja Rosenlew Micaela, rastastaja Micaela Rosenlew, Kyrkslätt Idrottsförening Rf.
Kolmannelle sijalle (1479,67 €) His Welt (His Highness x Lauries Crusador xx), kasvattaja Okkonen Niina ja omistaja Kivimäki-Manner Heli, ratsastaja Maarit Karppinen, Keravan Ratsastusseura ry.
Jaetulle neljännelle sijalle (838,48 €) Lapinjärvi Sabroso (Showdancer x Rathenow), kasvattaja Eeva Franzén ja omistaja Kaltio Jaana & Jenna, rastastaja Kitta Hyttinen, Kuopion Ratsastajat ry sekä Frac Attraction (Fürst Fugger x Playboy 107), kasvattaja  Simpanen Tuija & Sirkko Kaisa ja omistaja Sirkko Kaisa, ratsastaja Tiina Polso, Woikoski Helios Dressage ry.

Yhteistuloslista ja osakilpailujen tulokset.

Esteratsastuksen Breeders’ Prize 2018 tulokset

Breeders’ Prize presented by Hankkija esteratsujen paremmuusjärjestys on ratkaistu Nuorten Hevosten Festivaalilla kolmessa osakilpailussa.

Voittajaksi tuli palkintosummalla 3945,79 € Le Petit Amour, isä Cagliostro 161, emänisä Lados BRD 102, kasvattaja Kankaansivu Susanna & Vuolle Riikka, omistaja S & K Riding, ratsastaja Susanna Rautanen, Ratsastusseura Tavastia ry.
Toiseksi sijoittui New Yorker T (Casiro I x Ladalco) palkintosummalla 1972,90 €. Kasvattaja ja omistaja Talvio Timo, rastastaja Eveliina Talvio, Cool Riders ry.
Kolmannelle sijalle (1479,67 €) Cause I Can (Cagliostro 161 x Pinatubo), kasvattaja ja omistaja Rämö Anna, ratsastaja Janna Jensen, Jcc Riders ry.
Neljännelle sijalle (986,45 €) Captain Cagliari (Cagliostro 161 x Stanford SWE 89), kasvattaja ja omistaja Mäki-Opas Virpi, rastastaja Joni Koivusalo, Etelä-Pohjanmaan Urheiluratsastajat.

Yhteistuloslista ja osakilpailujen tulokset.

Breeders’ Prize Hall of Fame

EsteBP HEVONEN KASVATTAJA i. ei. RATSASTAJA
1993 Tuomarinkylä Barock Leila Kuusiterä Gurnemaz Kardell Arto Vahtera
1994 Kuopio Sparkle Boy Heta Ylikahri Pyrrhus III Joost Thomas Ehrnrooth
1995 Lahti Leonardo III Lounaisrannikon rats.koulu Lavallo Asferg Cyklo Claes Jensen
1996 Laakso Pyrenie Erkki Urtti Pyrrhus III Kassander Tarja Heponiemi
1997 Kuopio Dialette Sari Kauppinen Domplatz Bard Arto Vahtera
1998 Tampere Inez Q Lounaisrannikon rats.koulu Quappa n/a Anna Jensen
1999 Ypäjä Hundred Volts MTT Tutkimuskeskus Voltare Aprel Minna Heinonen
2000 Tampere Flaming Lady Charlotte Terhi Keiramo Mozart II Sir Herbert xx Mikko Mäentausta
2001 Tahko Café Con Aqua Kasmon Oy Aquarius Roberto Mikael Forsten
2002 Kuopio Grixie Iran Talli Königin´s Sohn Goldpilz Satu Liukkonen
2003 Kuopio Rubini Z Leena Nyman Robin Z Calypso II Markku Söderberg
2004 Seinäjoki Hagels Amber Heidi Hagelstam Pyrrhus III Alibi Laura Perttunen
2005 Lappeenranta Lana Turner Kirsi Pesonen Linaro Rigoletto Sanna Backlund
2006 Kuopio  Muddy Waters Tarja Forell Magini Illum Johanna Aaltonen
2007 Kalajoki Meadow Flea Anne-Maj Grönroos-von Rettig Robin Z Macrocket xx Jenny Kainulainen
2008 Ypäjä Kennzo de Conte Satu Sullanmaa Coriano Octaaf Maiju Mallat
2009 Ypäjä Bear Bay dÁrtagnan Tuija Ahvenainen Lados Pyrrhus III Aki Hannula
2010 Ypäjä Meadow Lily Anne-Maj Grönroos-von Rettig Lados Diamond Lad Peik Andersin
2011 Ypäjä Funkel Diamant Tiina Vähämäki Centimor Dinard Mette Jensen
2012 Ypäjä Calmbar Ville Kulkas Calato Erdball xx Ville Kulkas
2013 Ypäjä Lady Blue Eye KS Eeva-liisa Penttilä Larino Lord Calando Susanna Granroth
2014 Ypäjä Norris Kumpulan tila Numero Uno Orlando Emma Broända
2015 Ypäjä Sonyador T Timo Talvio Casiro I Ladalco Eveliina Talvio
2016 Ypäjä Quasilento Tiina Ylinen Quasto Carthago Susanna Rautanen
2017 Ypäjä Clarimore Susanna Kuustonen Clarimo Cassiano Tomi Jalkanen
KouluBP
1993 Oulu Maradona Kristian Nyman Matador II Galant Anu Korppoo
1994 Kouvola Legalite Maarit Sormunen tuntematon Rasmus af Damgaard Tiina Rikkonen
1995 Vaasa La Bella Kytäjän Kartanot Oy Lavallo Manolete zz Janne Bergh
1996 Hyvinkää Yonker Hevostal.tutkimusasema Labyrint Libanon Kerstin Nyberg
1997 Helsinki GG Etienne Melita Ehrnrooth Romanus Z Calypso Jyri Malmström
1998 Mikkeli WG Rockefeller T. Röksä Rothschild J Lachs Nina Pölönen
1999 Ypäjä Mad Max MTT Tutkimuskeskus Matador II Illum Marko Björs
2000 Lahti Rousseau Old Horsemanship Rothschild J Nerox Heikki Mutikainen
2001 Helsinki Valle D’or Pekka ja Vappu Kossila Voltaire Aprel Lassi Lehmusto
2002 Salo Robroi Lilli Luoma Roi Du Ballet Matador II Lilli Luoma
2003 Sipoo Kiahan Renard Hannele Tommila Roi du Ballet Waldmeister Marko Björs
2004 Sipoo Donatus Heljä Laine Linaro Don Carlos Petra Ulmonen
2005 Salo Hagels Marquis Heidi Hagelstam Master Labyrint xx Johanna Heikkilä
2006 Helsinki Black Horse Romanus  Black Horse Talli Oy Come Back II Ceylon Saara-Lotta Kujala
2007 Helsinki Marte Meo Eija Maukonen Angard May Sherif Hanna Heiskanen
2008 Ypäjä Hagels Achat Heidi Hagelstam Angard Labirynt xx Stella Hagelstam
2009 Ypäjä Royale de Topaz Nurmesniemi Anne & Yrjölä Niina Royal Dance Chablis Mikaela Soratie
2010 Ypäjä Pushkin Skyhorses Oy Playboy Matador II Heta Leinonen
2011 Ypäjä Cayenne Marjatta Kilpi Fürst Heinrich Chirac Mikaela Soratie
2012 Ypäjä Sandoz Sil Sanna Silvo Sir Donnerhall Florestan I Stella Hagelstam
2013 Ypäjä Kiahan Rainwater Hannele Tommila Rotspon Grand Canyon Kikko Kalliokoski
2014 Ypäjä Pin Rock’s Zico Tiina Ristimäki Sir Donnerhall Flemmingh Maarit Raiskio
2015 Ypäjä Kyrö Hot Flow Siiri Kyrö Hotline Florestan I Siiri Kyrö
2016 Ypäjä Hagels Tiffany Heidi Hagelstam Sternkönig Havel Stella Hagelstam
2017 Ypäjä Hagels Lucky Victoria Heidi Hagelstam Don Laurie Havel Annaleena Murtomäki